„Mindig az az álom volt a szép, mely gyorsan semmivé lett”
(A Károlyiak évszázadai Füzérradványban)
Egy kitérő, amit érdemes megtenni
Egy nevezetes asztal
A falu már a XIII. században ismert volt, Rodowan néven megtaláljuk egy 1262-ben kelt oklevélben. Radványt sem kerülte el a viharos magyar történelem, birtokosai között olyan ismert famíliákkal találkozunk, mint a Perényiek, Báthoryak, Nádasdyak, Mosdóssyak. A kastély elődje már a XVI. század végén megépült, a törökök azonban nem kímélték ezt a települést sem. A félhold alóli felszabadulás után 1686-ban az alig lakott falut, a kastélyt és a hozzá tartozó birtokot az uralkodó nagykárolyi báró Károlyi Lászlónak, Szatmár vármegye örökös főispánjának adományozta. Őt ugyan kevéssé ismerjük, fiáról azonban mindannyian tanultunk. Károlyi László fia az a gróf Károlyi Sándor, aki előbb kuruc, majd császári–királyi tábornagy volt és ő kötötte meg 1711-ben a Rákóczi-féle szabadságharcot lezáró szatmári békét. A hatalmas asztal, amelyen a békeszerződést aláírták, ma is ott áll a füzérradványi kastélyban. A család több, mint két és fél évszázadon keresztül volt itt birtokos és kezenyomát rajta hagyta a kis településen. Nem csak a kastély és a falu volt fontos a Károlyiaknak, hanem az egész birtok: egy, az 1800-as évek első feléről származó leírás szerint a kastélyt „gyönyörű vadakkal bővelkedő erdő” övezi.
A gróf és az építész
A XIX. század közepén Ede gróf lett a birtok ura, aki az 1848-49-es szabadságharcban nemzetőr őrnagyként harcolt. Ő volt az első Károlyi, aki állandó lakhelyének választotta Radványt, ezért méltó otthont kívánt kialakítani magának és családjának. Egy ilyen feladat sok időt kíván, Radványban ez különösen sokáig tartott, megszakításokkal ugyan, de 1846-tól egészen 1877-ig folyt az átépítés. Alapos munkát végeztek, ma már csak a pince szintjén található meg egy kis darab a korábbi épület alapfalaiból. A grófnak határozott elképzelése volt arról, hogy milyen lesz az ő kastélya, de napjainkból nézve meglepő módon tisztában volt saját korlátaival, ezért építész konzulenst vett maga mellé. Megtehette, így nem adta alább, Ybl Miklóssal együtt kezdték átépíteni a kastélyt.
„Akkoriban az ilyen munka nem úgy ment, mint manapság, hogy Ybl megkapja a megbízást és megrajzolja az összes felújítási tervet, alaprajzokat, metszeteket, homlokzatokat és csomópontokat a konszignációkkal együtt, hanem úgy zajlott, mint egy tervezői művezetés.” – idézte fel B. Szabó Veronika, a legutóbbi, 2021-ben befejezett felújítás vezető tervezője, aki igen alaposan elmélyedt a kastély építés- és átépítés-történetében, a Build Communication Magyarország szép konferenciasorozatának 4. állomásán tartott előadásában. – „Károlyi Ede meghívta Ybl Miklóst a kastélyba, néhány napig vendégül látta, sokat borozgattak esténként, beszélgettek, még skicceket és tervrajzokat is készített a mester. Másnap aztán felette őt Ede gróf a vonatra és utána azt építette meg, amit ő gondolt. A tervezés tehát így ment annakidején, de azért Ybl kezenyoma látszik még ma is azokon az épületrészeken, amelyek megmaradtak ebben az állapotban.”
Piszkavas lobogóval
Itália Zemplénben
A kastélyszálló, ami megelőzte a korát
Csábításra és gyógyításra is alkalmas
Új funkciók, új építőanyagok
A hányattatott sorsú kastély a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében újult meg B. Szabó Veronika (XYZ Design Labor) vezető tervező irányításával. A kastélyban kiállítást rendeztek be, melynek központi témája az egykori luxushotel életének felidézése. Az épület helyiségeinek többségét sikerült archív fényképek alapján rekonstruálni és ezek a továbbiakban kiállítótérként, illetve rendezvényteremként szolgálják a kastély látogatóit.
A márványfolyosón például akár kártyázhatunk is a bridzsasztalokon, a Hubertus teremből pedig múzeum shop és recepció lett. A pinceszintre kerültek a kiszolgálóhelyiségek, a WC, a ruhatár és a szabadulószoba, hiszen anélkül manapság már nem lehet meg egy igazi főúri kastély sem. A második ütemben szeretnék a rendezvénytermet kibővíteni. Az is cél, hogy az északi szárnyból újra kastélyszállót lehessen kialakítani, ugyanis jobban lehet rendezvényeket szervezni akkor, ha szálláslehetőség is rendelkezésre áll. A felújítás során a legtöbb feladat a kőrestaurátoroknak jutott, de nem maradt munka nélkül a többi szakember sem. Az alapos fal-, és restaurátori kutatásoknak köszönhetően derült ki az épület eredeti színe, az úgynevezett kő szín. Erre az eredeti, hiteles monokróm színezésre cserélték az eddig ismert sárga színezést, de jelentős változás a kastély megjelenésében az is, hogy eltávolították a lodzsa üvegezését.
Egy rendezvényhelyszínként szolgáló új tetőterasz kialakításával párhuzamosan felújították az épület teljes tetőszerkezetét, ami nem volt egyszerű feladat. Már csak azért sem, mert meg kellett menteni egy ott berendezkedett, védett denevérkolóniát is. Ahogyan a XIX., úgy a XXI. században is alapelv, hogy a jó minőségű munkához jó minőségű építőanyagokra van szükség, így a tetőt kékesfekete színű Eternit szálcement palával fedték. A tartósság és a csekély karbantartási igény a gazdaságos fedési lehetőségek közé emeli ezt a modern anyagot. Az ún. angol- vagy duplafedéssel pedig a látvány nem csak a kastély hangulatához illeszkedik jól, hiszen modern épületeken is jól mutat. A tetőfedés pedig gyorsan és könnyen kivitelezhető, az eredmény pedig a viharbiztos palatető.
Építészet: B. Szabó Veronika vezető építész, belsőépítész tervező,
Építész munkatársak: Francsics László, Bernát Roland Krisztián, Horváth Tamás, Mihály Mirtill, Szalai Balázs, Bujdosó Dorottya, Poros Tamás építészek XYZ DesignLabor
Tartószerkezeti tervező: Vándor András vezető tervező, és Farkas Dániel
Épületgépészet: Varga Balázs vezető tervező Mevaplan Team Kft.
Elektromos tervező: † KOZARÓCZY KORNÉL vezető tervező, munkatárs: PÁSZTOR ZOLTÁN Kozaróczy Mérnökiroda Kft.
Gyengeáramú rendszerek: NAGY GÁBOR
Külső közmű tervező: Fodor Zoltán Forma-Style Kft.
Kerttervező: SZABÓ GÁBOR, TAKÁCS KATALIN Tér-Team Mérnök Kft.
Úttervezés: Murányi Nándor Ojamax Kft.
Tűzvédelem: † Venczel Sándor, Decsi György, Borár Bence Fireeng Kft.
Faldiagnosztika, falszigetelés: Horváth Sándor, Áts Árpád Pataki és Horváth Kft.
Faanyagvédelem: BABOS REZSŐ, DEVESCOVI JÓZSEF Pannon-Protect Kft.
Konyhatechnológia: Kaszab Piroska
Akadálymentesítés: Ruttkay-Miklián Ágota ESP’ 63-67 Építésziroda Bt.
Liftterv: Makovsky Zsolt Makovsky és Társai Kft.
Kiállítás tervező kurátor: Tóth G. Péter
Kiállítás belsőépítészet: DEIGNER ÁGNES Konkret Stúdió
Fotó: Gulyás Attila