BARÁTSÁGOS DUNA-PARTI LÁTVÁNY
A Duna partján, védett természeti értékeink és a múltunk emlékeinek találkozásánál épült fel a dunakeszi evezős központ. Ha a hely és a feladat nagyívű építészeti kialakítást, a természeti környezet szelleméhez illeszkedő anyaghasználatot igényel, a fa vagy a természetes szálcement gyakran kerül szóba.
GENIUS LOCI
Dunakeszi, a jelentős történelmi múlttal rendelkező város, Budapesttől északra, a Duna bal partján, szemben a Szentendrei-szigettel fekszik. A kelták óta lakott települést a római császárok idején a jazigok lakták. A Duna balparti erődjeinek sorába illeszkedően a település kikötőjét és átkelőhelyet a rómaiak a 4. században megerősítették, amit egy határvédelmi erőd őrzött. Szemben vele, a Szentendrei-szigeten, Horánynál is állt egy hasonló erősség, e kettő védte a Birodalom határait és biztosította a zavartalan átkelést a folyón. Bizonyítja a római építők földrajzi ismereteit és szakértelmét, hogy a komp jelenleg is az akkor kijelölt útvonalon, a két egykoron itt állt erődítmény között közlekedik. Alig két évtizede sikerült feltárni a dunakeszi „contra castrumot”, melyre a folyó partján, a Duna-soron egy leszakadt faltömb és egy ismertető tábla hívja fel az arra sétálók figyelmét. A környéken sétálni a történelmi és a természeti értékek miatt is érdemes. A késő-római kikötőerőd fölött nem sokkal éri el a folyót Dunakeszi legszebb kis völgye, a Kiscsurgó patak sok madárnak, mókusnak és rókának otthont adó, természetes és természetközeli élőhelyeket összekapcsoló, ökológiai folyosó besorolású védett zöld sávja. És természetesen itt van a Duna, ami egyeseket átkelésre, másokat utazásra és van, akiket pihenésre, sportolásra csábít.
Az alkotók: INCORSO Építész- és Építőműhely
A nagy folyó, a kis patak védett völgye és a római erődítmény társaságában épült a Dunakeszi Nyíltvízi
Edzőközpont, az INCORSO Építész- és Építőműhely tervei alapján. Az INCORSO tervezőinek munkásságát
szálloda, orvosi rendelő, családi ház, borpince, iskolák, hivatali épületek, a győri Dunakapu tér felújítása és
az ugyanitt felépült üzletház, valamint a nemrégiben átadott veszprémi sportuszoda fémjelzi.
A cégben jelenleg 20 fős csapatban 15 építész dolgozik, de szoros kapcsolatban állunk a szakági tervezőkkel is. Több korábbi sikeres együttműködésen alapszik kötődésünk Dunakeszihez. A kisebb felújításoktól, pályázatokon keresztül, több nagyobb közintézményt is megvalósítottunk, együtt az önkormányzattal. Szeretjük az evezős központot, az épület és környezete egy egymás mellé rendelt egész, amely közösen igyekszik megteremteni a Hely szellemét. A Dunakeszi Nyíltvízi Edzőközpont építész tervezői rajtam kívül Jávorka Noémi, Vékony Krisztián és Bregó Krisztián."
Van , aki sportolni, más pihenni érkezik
Közel a természethez
Az evezős központ egy zsákutcából közelíthető meg. A telek adottsága, hogy – a fölső rész és az alsó rész között körülbelül egy szintnyi különbséggel – folyamatosan lejt a Duna felé. Mellette a meglehetősen mélyen található Csurgó patak fut, így egy meredély indul a terület szélétől. A terepviszonyokhoz igazodva az apartman-egység földszintje a központi épülethez képest egy szinttel lejjebb helyezkedik el, emeleti padlószintje a központi mag földszintjével van egy magasságban. Az evezős központ többcélú felhasználása érdekében a telket több részre osztja az épület. A meredély tetején a szállásokhoz kapcsolódó rekreációs jellegű játszó-pihenő park kapott helyet, belül, a kerengőnél egy intimebb társalgó zóna, belső udvar és egy, a megérkezésre szolgáló udvar található, ami egyben parkoló, a főbejárat, a központi szárny előtt. A Duna felé eső alsó rész a sportolást és részben a kikapcsolódást szolgálja, ahol akár tüzet is lehet rakni, körbe ülni és közben nézni ki a Dunára.
Táborozók és megpihenők
Az anyaghasználat: fa hatás, szálcement anyaggal
Természetes hatást kívántunk elérni, ezért lamellás szálcement burkolatot alkalmaztunk teljes felületén átszellőztetett rétegrenddel. Lényeges szempont volt a tűzvédelem, ezért nem éghető anyagokat használtunk. Jó választás volt a fa hatású, átlapolással készült szálcement burkolat, mert ez egy barátságos hatású, csekély ökológiai lábnyomú, természetközeli elem."
Háttérinformáció
A természetes faburkolatok mintázatát a fa erezete adja, azonban a faanyag nehezen áll ellen a külső behatásoknak és rendszeres karbantartást igényel. A megjelenésében a fa hatását keltő Cedral szálcement burkolat alkalmazásával hosszú évtizedekig tartós homlokzat esetén sem kell lemondani a fa szemet gyönyörködtető látványáról. A fával ellentétben a Cedral nem repedezik, nem vetemedik, nem korhad, a festék nem pereg le róla és így a felület egyáltalán nem igényel karbantartást. További fontos előnye, hogy nem éghető, ezáltal védi az épületet, az ott élők életét és értékeit. A Cedral homlokzati lapok családi- és társasházak burkolataként is megfelelően alkalmazhatók.